Mardin Odyoloji Merkezi

Randevu Hattı

0553 605 32 03

İşitsel Rehabilitasyon

İşitsel Rehabilitasyon

İŞİTSEL REHABİLİTASYON NEDİR?


İşitsel rehabilitasyon; işitme kayıplı bireylerin yeterli alıcı ve ifade edici iletişim becerilerinin geliştirilmesi için gerekli olan prosedür ve hizmetleri kapsamaktadır. İşitsel rehabilitasyon, işitme kaybına bağlı olarak gelişiminde ortaya çıkan kısıtlılıklardan korumak ve kısıtlılıkları minimuma indirebilmek için işitme kayıplının yeteneklerini geliştiren ekolojik, etkileşimli bir süreçtir.

İşitsel rehabilitasyonda bireylerin işitme kalıntısını en üst düzeyde kullanmaları, işitsel algı becerilerini kullanarak yaşıtları düzeyinde dil ve konuşma becerisi geliştirmeleri, iletişim becerilerini geliştirerek günlük yaşamda kullanmaları, okuduğunu anlama ve okuma yazma becerilerini geliştirmeleri, temel matematik becerilerini kazanmaları, akıl yürütme becerilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

 

İşitme cihazı veya koklear implant kullanan yetişkinler için de rehabilitasyon çok önemlidir. İşitsel uyarım alışkanlıkları değişeceği için mutlaka işitsel algı açısından değerlendirmeleri yapılıp rehabilitasyon programına alınmalıdırlar. İşitmesini sonradan kaybeden yetişkinlerde uyarım değişikliğine alışma, farklı ortamlarda karşılaşabilecekleri zorluklarla başa çıkma, konuşmacı hızı konuşma şekli farklılıklarıyla başa çıkma, gürültülü ortamda daha iyi anlama için ne yapılmalı gibi sorunları çözebilmek için, yaşam kalitesini artırabilmek için rehabilitasyon süreci önemlidir.

 

İşitsel rehabilitasyon eğitimi odyologlar tarafından verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan son kanunda işitme engelliler destek eğitim programında zorunlu eğitim personeli olarak odyolog tanımlanmıştır.

Yorumlar (0)

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!